meredith-whalen

Meredith Whalen, IDC Chief Research Officer

Meredith Whalen, IDC CRO’su ve kıdemli yönetim ekibinin üyesidir. Whalen, IDC’nin dünya çapındaki araştırma organizasyonu, ürün yönetimi, pazarlama ve müşteri hizmetleri fonksiyonlarını yönetmekte; araştırma ürünlerinin yönünü ve gündemini belirlemekte, yeniliğin geliştirilmesine yardımcı olmakta ve IDC müşterilerinin değerli, kişiselleştirilmiş ve ilgi çekici bir deneyime sahip olmasını ağlamaktadır. 

Whalen, düzenli olarak Kuzey Amerika, EMEA, Asya Pasifik ve Latin Amerika’daki CIO ve CXO zirvelerine sunum yapmaktadır. Dünyanın en etkili ve gelişen organizasyonlarında üst düzey  neticileri dönüştürmek için stratejik liderlik gelişimi sağlayan CIO Yürütme Konseyi’ni yönetmektedir.

Whalen daha önce BT Yürütme, Endüstri, Yazılım ve Hizmetler Araştırması ve CIO Yürütme Konseyi Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Whalen, IDC’de geçirdiği 20 yıllık süre içerisinde, Endüstri Öngörüleri iş birimleri, teknoloji stratejisi konusunda dikey endüstri danışmanlığı ile profesyonellerin teknoloji girişimlerini daha iyi planlamalarını sağlayan, devreye alan ve optimize eden bir karar verme metodolojileri portföyü olan “DecisionScape” gibi tekliflerle endüstri araştırma uygulamalarını yenilemiştir.  

Whalen, IDC’nin BT Yönetici Araştırma programlarını kurmuştur ve sektörün ilk ve en kapsamlı iş kullanım durumu sınıflandırmasını tasarlamıştır. Whalen lisans eğitimini onur belgesi ile Wellesley College’da, yüksek lisans eğitimini ise onur belgesi ile Babson’s F.W. Olin Graduate School of Management’ta tamamlamıştır. 

***

Meredith Whalen is IDC’s Chief Research Officer and member of the senior management team. She leads IDC’s worldwide research organization, product management, marketing and client services functions. Ms. Whalen sets the direction and agenda for IDC’s worldwide research products, fosters innovation, and ensures IDC clients have a valuable, personalized, and engaging experience.

Ms. Whalen’s international team of 1,100 analysts leverage research and advisory services to empower business transformation for the Global 2000, and counsel technology suppliers on creating effective offerings for the digital economy.

Ms. Whalen regularly presents at CIO and CXO summits in North America, EMEA, Asia Pacific and Latin America. She oversees the CIO Executive Council, which provides strategic leadership development for transforming the C-suite at the world’s most influential and evolving organizations.

Ms. Whalen was previously Senior Vice President of IT Executive, Industry, Software and Services Research & CIO Executive Council. In her 20 years at IDC, Ms. Whalen has innovated industry research practices with such offerings as the Industry Insights business units, advising vertical industry advising on technology strategy, and IDC’s DecisionScape methodology, a portfolio of decision-making methodologies that enable professionals to better plan, deploy and optimize their technology initiatives. Ms. Whalen founded IDC’s IT Executive Research programs and architected the industry’s first and most comprehensive business use case taxonomy. She holds a B.A. with honors from Wellesley College and an M.B.A. with honors with from Babson’s F.W. Olin Graduate School of Management.