Ayşegül İldeniz

Ayşegül İldeniz, TÜSİAD Silikon Vadisi Ağı Başkanı/Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Silikon Vadisi ve İstanbul’da inovasyon, teknoloji, gelecek vizyonu konularında öncülük yapmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan ve San Francisco State Üniversitesi Dijital İletişim Bölümü’nde master programını tamamlayan Ayşegül İldeniz, 1998 yılında global mikroişlemci devi Intel’e katılmış; burada sırasıyla, Türkiye Genel Müdürlüğü, 67 ülkeyi barındıran Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığı ve Avrupa Yönetim Kurulu üyeliği, son olarak da Silikon Vadisi’ndeki Intel Merkez Ofisi’nde Yeni Teknolojiler Grubu Dünya Başkan Yardımcılığı yapmış, bu rolde giyilebilir akıllı teknolojiler üzerine ve nesnelerin interneti üzerine ürünler geliştirmiştir.

İldeniz, 2016 yılında New York borsasında işlem gören ve 26 milyon kullanıcısı ile Amerikan akıllı enerji pazarının yarısını elinde bulunduran Silver Spring Networks Şirketi’ne COO olarak atanmış, akıllı şehirler konusundaki programları Chicago, Singapur, Paris, Kopenhag, Dubai gibi şehirlerde uygulamış, 2018’de şirketin başarılı exit’ini gerçekleştirmiştir. İldeniz, halen, Dogan Holding, Vestel Elektronik Sanayi, Vestel Beyaz Eşya Sanayi, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ bağımsız yönetim kurulu üyeliği ve Silikon Vadisinde girişimcilik ve danışmanlık yapmaktadır. İş hayatı yanında sivil toplumda aktif rol oynamış, kadın ve teknoloji, gelişmekte olan ülkelerde teknolojiyle kalkınma, akıllı gelecek ve inovasyon politikası üzerine öncülük yapmıştır.

2015 yılında ABD’nin en prestijli yayınlarından Fast Company tarafından “Dünyanın en yaratıcı ilk 100 kişisi” ve TOA (Turks of America) tarafından Amerika’nın en etkili 3. Türk kadını; Türkiye’de ise Dünya Gazetesi tarafından 2004’te “Yılın Bilişim Kadını”, 2006’da “Yılın Kadın Yöneticisi” seçilmiş, ayrıca 2016’da ‘Betul Mardin geleceği yaratan lider’ ödülü ve ODTU Senatosu tarafından onur ödülüne layık görülmüştür. Kendisi 2010 Eisenhower Türkiye Fellow’udur. İldeniz, halen TÜSİAD Silikon Vadisi Network Başkanı ve Turkish Philanthropy Funds Yönetim Kurulu üyesidir.