Derya Matraş

Derya Matraş, META Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkanı

2015 yılından beri META Türkiye Ülke Direktörlüğü görevini yürütmekte olan Derya Matraş, 2 Ocak 2020 itibariyle META Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkanı görevine atandı. Bu rolle birlikte şirket bünyesindeki Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi uygulamaların bölgedeki faaliyetlerinden sorumlu olan Matraş, şirketin bölgedeki ekonomik ve sosyal etkisini artırmak için çalışıyor.

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde alan Matraş, Columbia Business School’da MBA derecesini tamamladı. McKinsey & Company gibi uluslararası şirketlerde görev alan Matraş, Facebook’a katılmadan önce Doğan Holding bünyesinde Perakende, Eğlence ve Eğitim Grubu’ndan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı.

Teknolojide Kadın Derneği asil üyelerinden biri olan Matraş, Ekonomist ve Capital’in 2019 yılında yaptığı “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” sıralamasında ilk 10’da ve Fortune Türkiye’nin “40 Yaş Altı 40” listesinde yer aldı. Matraş, aynı zamanda Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) Kaliforniya Başkanlığı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerine de devam ediyor.

Matraş, başarılı iş hayatının yanı sıra evli ve iki çocuk annesidir.