Dilek Dayınlarlı

Dilek Dayınlarlı, ScaleX Ventures Kurucu Ortağı

ScaleX Ventures’ın kurucusu ve yönetici ortağı olarak Dilek, derin-teknoloji yatırımcısı olmasının yanında, Hürriyet’de teknoloji üzerine köşe yazarı, Avrupa Birliği “Horizon 2020” jürisi ve Stanford Üniversitesi’nde konuk eğitmen olarak ders vermektedir. ScaleX’ten önce Dilek, İstanbul’da erken aşamada bir teknoloji girişim sermayesi olan 212’de yatırımcıydı. Bu süreçte, bölgenin en büyük finansal teknoloji şirketi olan IyziCo ve Sequoia Capital tarafından da yatırım yapılan, bir küresel pazarlama otomasyon yazılımı olan Insider gibi şirketlere yatırım yaptı.

Dilek, 212’den önce ise Groupon’da Strateji ve Analiz Müdürü, Accenture’da Yönetim Danışmanı ve Koç Grubu’nda İş Geliştirici olarak çalıştı. Kariyerine ABD’de başladı, kariyerinin ilk yıllarında farklı proje yönetimi pozisyonlarında bulunurken, aynı zamanda kendi girişimini de başlattı.

Dilek, akademik olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni ve Johnson & Wales Üniversitesi MBA programını onur dereceleri ile tamamladı. Dilek, aynı zamanda Türkiye’nin ilk Kauffman Fellow’larından biridir. Ayrıca Arya Kadınlar Yatırım Platformu’nun kurucu üyesi ve lideridir. Dilek, teknoloji sektörüne katkıları sebebiyle 2017 yılında Türkiye’nin en başarılı kadın liderlerinden biri olarak da seçilmiştir.