Fatih Uysal, Kariyer.net CEO'su

Fatih Uysal, Kariyer.net CEO’su

Galatasaray Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Fatih Uysal, kariyerine 1999 yılında Danone’de başladı. Uysal, şirketin Türkiye ofisinde birçok farklı markada sorumluluklar üstlendi ve 2006 yılında Danone Group Genel Merkezi’ne (Fransa) Global Pazarlama Müdürü olarak atandı.  Burada geniş bir coğrafyada 40’a yakın ülkeye pazarlama stratejilerinin oluşturulması ve uygulanması konusunda destek verdi.

Fatih Uysal, yurt dışı görevindeki son yılını Orta Doğu, Avrupa ve Latin Amerika’dan Sorumlu Global CRM Direktörü olarak Hollanda’da geçirdi.

2010 yılında Türkiye’ye geri dönerek Vodafone bünyesinde Pazarlama Direktörü olarak göreve başlayan Uysal, bu süreçte birçok farklı segmentin ve projenin lansmanına liderlik etti.  Uysal, Şubat 2017  itibariyle online ortamdaki en büyük insan kaynakları platformu olan Kariyer.net’te Genel Müdür olarak görev yapıyor.

***

Fatih Uysal, Kariyer.net CEO

After graduating from Galatasaray High School and Boğaziçi University’s Management Department, Fatih Uysal started working in Danone in 1999. Uysal worked at Danone’s Turkey office, handling various responsibilities for the company’s many different brands. He was assigned to the Danone Group Head Office as Global Marketing Manager in 2006. There, Uysal mentored approximately 40 countries in establishing and applying new marketing strategies.

Fatih Uysal spent the last year of his overseas placement in Holland, as the Global CRM Director responsible for the Middle East, Europe and Latin America.

After returning to Turkey in 2010, Uysal started working as the Marketing Director of Vodafone and led the launches of several different segments and projects. In February of 2017, Fatih Uysal became General Manager & CEO at Kariyer.net, the biggest online Human Resources Platform in Turkey.