hakan-bulgurlu

Hakan Bulgurlu, Arçelik Genel Müdürü

Avrupa’nın önde gelen beyaz eşya üreticisi Arçelik’in CEO’su olarak görev yapan Hakan Bulgurlu, iş yaşamına 1995 yılında Koç Holding’de başladı. Asya-Pasifik’te farklı sorumluluklar alan Bulgurlu, Hong Kong’da 13 yıl boyunca Holding’in Asya-Pasifik dış ticaret ve tedarik operasyonlarına liderlik etti. Bulgurlu, 2007-2010 yılları arasında Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük klima üretim tesisine sahip Arçelik-LG’nin Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 2010 – 2015 yılları arasında Arçelik Uluslararası Satışlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Bulgurlu, 2015 yılında Arçelik CEO’su olarak atandı.

Türkiye Dış Ticaret Derneği (TURKTRADE) Yönetim Kurulu Üyesi olan ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Tayland İş Konseyi Başkanı olan Bulgurlu, aynı zamanda Avrupa Ev Cihazları Üreticileri Birliği (APPLiA) Yürütme Komitesi üyesidir. Arçelik’in çevresel, sosyal ve yönetişimsel sürdürülebilirlik yolculuğunun liderliğini yürüten Arçelik CEO’su Bulgurlu, yeşil ekonomi alanında önde gelen fikir liderleri arasında yer alıyor. Bulgurlu’nun CEO’luğu döneminde Arçelik; sürdürülebilirlik değerlendirmelerinde altın standardı temsil eden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 2019 ve 2020 yıllarında endüstri lideri seçildi ve dört sene üst üste endekste listelenen tek Türk sanayi şirketi oldu.

Avrupa’daki inovasyon sürecini hızlandırma hedefiyle kurulan Amstel Dialogue’un kurucu üyeleri arasında yer alan Bulgurlu, Dünya Bankası bünyesinde faaliyet gösteren High-Level Commission on Carbon Pricing and Competitiveness komisyonunda delegelik yapıyor. Lisans eğitimini Texas Üniversitesi Ekonomi ve Makine Mühendisliği bölümlerinde tamamlayan Bulgurlu, Northwestern University ve Hong Kong University of Science and Technology’de İşletme alanında yüksek lisans yapmıştır.